NAMASTE!
Příběhy   |   ROZHOVORY: DR.FIROZ VARUN

Ajurvédské programy v resortu Swaswara

DR.FIROZ VARUN

SwaSwara nabízí 3 druhy ajurvédských programů. Dr. Firoz Varun nám vysvětlí rozdíly mezi nimi.

Ajurvédské programy v resortu Swaswara
Swaswara nabízí 3 typy léčebných programů.
Swa Well Being program (minimální doba pobytu je 3 dny) je dovolenkový pobyt, během kterého jen lehce vyzkoušíte ajurvédu, jógu, různé zdravé aktivity a stravu. Rejuvanation program (minimální doba pobytu je 7 dní) je určen k řešení zdravotních problémů pramenících z náročného životního stylu moderní doby. Detox & Panchakarma program (minimální doba pobytu je 14 dní) nabízí vysoce individuální léčení a stravu.

DR. FIROZ VARUN
Ajurvédský lékař CGH Earth Swaswara
MŮŽETE STRUČNĚ POPSAT HLAVNÍ ROZDÍLY MEZI TŘEMI PROGRAMY NABÍZENÝMI V RESORTU SWASWARA?

Swaswara nabízí tři typy léčebných programů. Swa Well Being program (minimální doba pobytu je 3 dny) je dovolenkový pobyt, během kterého jen lehce vyzkoušíte ajurvédu, jógu, různé zdravé aktivity a stravu. Rejuvanation program (minimální doba pobytu je 7 dní) je určen k řešení zdravotních problémů pramenících z náročného životního stylu moderní doby. Detox & Panchakarma program (minimální doba pobytu je 14 dní) nabízí vysoce individuální léčení a stravu.

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA PRO LÉČBU?

Kdykoliv cítíte, že vaše tělo a mysl jsou slabé a že potřebujete nabrat síly.

V Indii obvykle doporučujeme období monzunů jako nejvhodnější dobu k léčení, ale je to velmi individuální a záleží to na zdravotním stavu pacientů. A také, to co je pro Indy přirozené, nemusí vyhovovat cizincům. Například těžké monzunové deště je mohou spíše rušit. Když bereme v úvahu dóši, v zimním období se zvyšují problémy spojené s Kapha dóšou. Abychom tomu zabránili, je vhodnější dobou začátek zimy. Podobně Pita se zvyšuje v letním období. Proto je dobré před létem nebo v létě zabránit problémům spojeným s Pita dóšou. Takto funguje sezónní režim. Pokud se ale jedná o nějaké onemocnění, nezáleží ani tak na čase, ale spíše na stadiu choroby. Vždy je dobré přijet na léčení v raném stadiu nemoci. Na odbourání toxinů z těla je nejlepší procedurou panchakarma.

VĚTŠINU PACIENTŮ TVOŘÍ ŽENY. MÁTE PRO NĚ NĚJAKÉ DOPORUČENÍ?

Ano, téměř 80 % našich pacientů tvoří ženy, ale pomalu se to mění. Minulý rok byl ten poměr 60 % žen a 40 % mužů. Většina žen k nám přijíždí s gynekologickými problémy a potížemi spojenými s menopauzou. Většina nemocí souvisí s nezdravým životním stylem. Takže je potřeba najít chyby a odstranit je. Existují také určitá omezení v léčebných procedurách u žen, které mají menstruaci. Menstruace je přirozený očistný proces, který nemá být narušen.

O KAŽDÉM PROGRAMU BUDEME MLUVIT ZVLÁŠŤ. ALE CO PLATÍ PRO VŠECHNY SPOLEČNĚ?

Každý program zahrnuje podrobnou konzultaci před plánovanou léčbou, a velmi nám pomůže, pokud obdržíme určité informace o pacientově stavu už předem. Především jedná-li se o vážné zdravotní problémy, požadujeme zaslání zdravotní zprávy od jejich lékaře. Po příjezdu má pacient konzultaci s našimi lékaři. Připravili jsme celkem dlouhý a podrobný dotazník o pacientově denním režimu, zvycích a zdravotní historii. Po vyhodnocení dotazníku naši lékaři navrhnou dietu, léčebné procedury a jógový program. Konzultace probíhají denně před každou procedurou i po ní. Na každého pacienta jsou vyčleněni dva terapeuti. Je pravidlem, že pacientky mají ženské terapeutky a pánové mají mužské terapeuty.

Všechny ceny zahrnují ubytování, konzultace, léčení, masáže, oleje, byliny, lekce jógy a meditace a stravu během celého dne. Během svého pobytu mohou hosté využívat naše umělecké a hrnčířské studio a účastnit se společných lekcí vaření, kde mohou nahlédnout do tajů ajurvédské kuchyně. Protože léčebný program je náročný, všechny fyzické a venkovní aktivity včetně jógy musí být konzultovány a schváleny ajurvédským lékařem. Cena zahrnuje také transfer z a na letiště Goa (vzdálenost mezi resortem Swaswara a letištěm Goa Dabolim je 170 km a cesta trvá přibližně 3,5 - 4 hodiny).

 

PROGRAM 01: SWA WELL BEING

Wellness dovolená s volným režimem k osvěžení těla, mysli i duše.
Základní program resortu Swaswara, Swa Well Being, je začátkem cesty objevování sebe sama. Tento program se zaměřuje především na to, aby hostům ukázal, jak zahrnout do denního režimu různé techniky pro tělo i mysl, založené na principech a filosofii jógy, meditace, pranajámy a ajurvédy, a tak vytvářet pozitivní změny v náročném životě moderní doby. Otevírá mysl k pochopení harmonického přístupu ke snížení a regulaci stresu a tak i k obohacení života každého z nás.
MINIMÁLNÍ DOBA POBYTU

3 dny a více.

PRO KOHO JE URČEN PROGRAM SWA WELL BEING?

Swa Well Being je dovolenkový program s volným režimem, který nabízí základní úvod do ajurvédy. Je vhodný zejména pro ty, co ajurvédu ještě nezkusili, nebo chtějí jen krátký relaxační pobyt.

AJURVÉDSKÉ PROCEDURY A TERAPEUTICKÉ MASÁŽE

Program zahrnuje konzultaci s ajurvédským lékařem před každou terapií, relaxační terapeutickou masáž, ajurvédskou protistresovou masáž, regenerační terapeutickou masáž, čistící aromaterapeutický solný peeling, projasňující solnou masáž, hlubokou tkáňovou masáž, padabhyangu (masáž chodidel) a osobní lekci jógy (cena za pokoj).

JÓGA A MEDITACE

Po příjezdu mají hosté také podrobnou konzultaci s instruktorem jógy. Nabízíme denní lekce cvičení asán, pranajámy, jóga nidry a různých vedených meditací. Hosté se mohou účastnit těchto lekcí tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Je možné si navíc domluvit i soukromé lekce jógy za příplatek, v případě volného času a možnostech instruktorú.

STRAVA

Program zahrnuje celodenní stravu, bylinné čaje a ovoce. Nabízíme zdravou chutnou kuchyni zahrnující čerstvou organickou zeleninu a čerstvé dary moře.

PROGRAM 02: AYURVEDA REJUVENATION

Omlazující program, který používá tradiční principy ajurvédy k odstranění stresu a regeneraci těla zevnitř.
Tento program řeší zdravotní problémy spojené s hektickým životním stylem moderní doby. Je vhodný pro celkové obnovení sil a pro úlevu od určitých nemocí, jako např. problémy spojené s artritidou, muskuloskeletální problémy, bolesti zad, oběhové potíže a problémy spojené s dutinami. Získáte zde představu jak vést v dnešním světě zdravý život a jak si osvojit zdravé stravovací návyky, vycházející z principů ajurvédy.
MINIMÁLNÍ DOBA POBYTU

7 dní a více

PRO KOHO JE URČEN PROGRAM AYURVEDA REJUVANATION?

Tento program řeší zdravotní problémy související s náročným moderním životním stylem. Je vhodný pro celkové obnovení sil a pro úlevu od určitých nemocí, jako např. problémy spojené s artritidou, muskuloskeletální problémy, bolesti zad, oběhové potíže a problémy dutin. Je vhodný také pro ty, kteří nechtějí podstupovat přípravné procedury pro intenzívní Ayurveda Detox & Panchakarma program, jako jsou Snehapana (konzumace léčivého ghee) a následná Virechana (očistná procedura).

AJURVÉDSKÉ PROCEDURY A TERAPEUTICKÉ MASÁŽE

Tento regenerační program se zaměřuje na tradiční ajurvédský detox a očistné techniky. Volba těchto přirozeně léčivých metod závisí na diagnóze ajurvédského lékaře. Ten určí typ, trvání a rozvrh procedur. Každý den se provádí maximálně 2 procedury. Počet terapií v den příjezdu a odjezdu závisí od času, který je k dispozici.

Do tohoto programu spadají ajurvédské procedury jako Shirodhara (plynulé lití teplého léčivého oleje na čelo), Kizhyi masáž (masáž těla pytlíky naplněnými léčivými bylinami nebo rýží a léčivými oleji), Dharas (plynulé lití léčivého teplého oleje nebo vody na celé tělo) a Basti (léčivé výplachy).

Tento program nezahrnuje procedury Purvakarma, které jsou přípravou pro Panchakarmu, jako je Snehapana (konzumace léčivého ghee) a Virechana (očistná procedura).

JÓGA A MEDITACE

Po příjezdu hosté absolvují podrobnou konzultaci s instruktorem jógy. Je jim nabídnut denní program cviření jógových asán, pranajámy, jóga nidry a různých vedených meditačních lekcí. Hosté se mohou účastnit těchto lekcí tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Je možné si za příplatek domluvit i individuální lekce jógy navíc, je-li na to čas a je-li k dispozici instruktor jógy.

STRAVA

Veškeré jídlo v tomto programu je čistě vegetariánské. Na základě analýzy klientovy Prakruti (tělesné konstituce), navrhne ajurvédský lékař očistnou, satvic dietu, která zohledňuje jeho dóši, a kterou je třeba striktně dodržovat.

PROGRAM 03: AYURVEDA DETOX & PANCHAKARMA

Panchakarma je intenzivní očistná terapie, která vychází z dávných ajurvédských textů, jako je Charaka Samhita. Panchakarma, která doslova znamená pět činností, je hlavně o pročistění těla. Pět činností Panchakarmy podle textů Charaka Samhita jsou Vamana (vyvolané zvracení), Virechana (očista střev a vnitřních orgánů), Kashaya Vasti a Sneha Vasti (dva druhy léčivých výplachů) a Nasaya (čiětění dutiny nosní). Začíná se přípravným procesem zvaným Poorvakarma. Při něm se tělo připravuje na odstranění toxinů nejprve metodou Deepana Pachana, která připravuje trávicí systém a Snehanam, která promašťuje tělo zevnitř i zvenčí a nakonec metodou Swedanam, která znamená terapeutické pocení. Po skončení přípravné fáze lékař předepíše jednu nebo více z pěti čistících technik Panchakarmy, což závisí na individuálním stavu pacienta. Třetím a konečným stádiem léčby je Samana nebo Paschatkarma, kdy pacient podstupuje korektivní procedury pomocí medikamentů, jemných terapeutických procedur, vhodné diety a aktivit pro tělo i mysl. Po skončení Panchakarmy je nerovnováha v těle, která je příčinou nemocí, odstraněna, a tělesný systém je opět stabilizován a harmonizován.
MINIMÁLNÍ DOBA POBYTU

Ayurveda Detox nejméně 14 dní a Panchakarma nejméně 21 dní. 

KOMU JE URČEN   AYURVEDA DETOX & PANCHAKARMA   PROGRAM?

Tento program je velmi individuální a má velmi přísný řád. Je navrhován ajurvédským lékařem na míru každého pacienta.

AJURVÉDSKÉ PROCEDURY A TERAPEUTICKÉ MASÁŽE

Po podrobné konzultaci s naším ajurvédským lékařem a před započetím externích tělesných procedur, tento intenzívní celostní program začíná ajurvédskou očistnou procedurou zvanou Deepana pachana, která upravuje zažívací systém, a vnitřním užíváním medikamentů. Poté následují externí procedury, kterými jsou Snehapana (konzumace léčivého ghee) po několik dní, poté jeden den Virechana (očista střev) a Vamana (terapeutické zvracení). Ty slouží k čištění a eliminování nahromaděných toxinů v těle. Jakmile je přípravná fáze ukončena, lékař pžedepíše jednu nebo více dalších z pěti očistných procedur Panchakarmy, jako jsou například Basthi (klystýr) nebo Nasaya (nosní medikace), podle zdravotního stavu pacienta. Lékař určuje typ, trvání a režim každé terapie. Každý den probíhají maximálně dvě procedury.

JÓGA A MEDITACE

Po příjezdu hosté absolvují podrobnou konzultaci s instruktorem jógy. Je jim nabídnut denní program cviření jógových asán, pranajámy, jóga nidry a různých vedených meditačních lekcí. Hosté se mohou účastnit těchto lekcí tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Je možné si za příplatek domluvit i individuální lekce jógy navíc, je-li na to čas a je-li k dispozici instruktor jógy.

STRAVA

Veškeré jídlo v tomto programu je čistě vegetariánské. Na základě analýzy klientovy Prakruti (tělesné konstituce), navrhne ajurvédský lékař očistnou, satvic dietu, která zohledňuje jeho dóši, a kterou je třeba striktně dodržovat.

VÍCE INSPIRACE >>

CESTUJTE S NÁMI

VÍCE INSPIRACE


DR.FIROZ VARUN
AJURVÉDSKÝ LÉKAŘ

DR.FIROZ VARUN

V CGH Earth Kalari Rasayana je cesta k uzdravení naplněna mnoha objevy. Umístěna v lůně backwaters a obklopena hustými kokosovými háji a plovoucími miniostrůvky. Kalari Rasayana, nebo-li Píseň jezera, je místem, které léčí svým klidem a krásou.

ZUZANA ZWIEBEL
AJURVÉDSKÉ CESTY

ZUZANA ZWIEBEL

Zuzana nespojuje pouze zajímavá místa na mapě, ale i osudy, lidi se kterými se setkala na svých cestách. Své zážitky přeměňuje do různých tras, jejichž podstatu tvoří tři slová: Spirit, Story, Style.

+

ayurveda trails pvt | © 2018