NAMASTE!
Ajurvéda   |   SOMATHEERAM GROUP

SOMATHEERAM
01: Baby Mathew

ZUZANA ZWIEBEL

01: PRVNÍ AJURVÉDSKÝ TURISTICKÝ RESORT NA SVĚTĚ

BABY MATHEW, SPOLEČNĚ SE SVÝM BRATREM DR.PAULY MATHEW, ZALOŽIL V ROCE 1985 PRVNÍ AJURVÉDSKÝ TURISTICKÝ RESORT SOMATHEERAM A ZAČAL TAK ŠÍŘIT POSELSTVÍ AJURVÉDY VE SVĚTĚ. JAK ZAČALA JEHO CESTA?

BABY MATHEW, muž, který stojí za vznikem Somatheeram Ayurveda Group, prokázal své schopnosti v mnoha směrech a stojí v popředí propagace ajurvédy a indického cestovního ruchu v národním i mezinárodním měřítku. Charizmatický organizátor a ochránce životního prostředí je velmi aktivní veřejný činitel a pracuje na několika státních projektech. Účastnil se mnoha národních i mezinárodních seminářů o léčebných terapiích a ajurvédě v Indii i ve světě.

JAKÝ JE PŘÍBĚH VZNIKU SVĚTOVĚ PRVNÍHO AJURVÉDSKÉHO RESORTU SOMATHEERAM?

Ajurvéda byla součástí našeho rodinného dědictví. Můj pradědeček a dědeček byli ajurvédští praktikové. Ale můj bratr - Dr. Pauly Mathew, který se usadil v Německu - a já, jsme zpočátku začali podnikat v jiných oborech. V r.1984 jsme založili firmu prodávající čisticí prostředky v Indii a vyvážející starožitnosti, textil a kabelky z Indie do Německa. Ale náš obchod se setkal jen s omezeným úspěchem. Pravděpodobně to byl Boží záměr, který nám chtěl ukázat jinou životní cestu.

V té době můj bratr poslal dva své německé přátele do Keraly na ajurvédskou léčbu. Já jsem udělal menší průzkum o různých typech ajurvédských terapií a našel jsem nemocnici v Kalamassery, která je ubytovala. V té době tady nebylo mnoho ajurvédských nemocnic a tradiční ajurvédská centra byly obvykle malé betonové budovy s ne příliš příjemnou atmosférou a základními službami, které navštěvovali jen místní lidé. Ale následná spokojenost bratrových přátel po absolvování ajurvédské léčby byla vynikající. Když jsme získali pravidelný přísun klientů, začali jsme přemýšlet o vlastní nemocnici.

Somatheeram, náš první ajurvédský projekt, započal v r. 1990. V průběhu času vznikali Soma Palm Shore, Soma Kerala Palace a Soma Birds Lagoon, a také Soma houseboaty. Tolik o vzniku Somatheeram.

SOMATHEERAM - CO TO JMÉNO ZNAMENÁ ?

Nějakou dobu jsme hledali to správné jméno. V té době se prováděl v Trissuru velkolepý rituál, zvaný Somayagam. Ten název mě okamžitě oslovil. Mytologie říká, že Soma, je extrahovaná z rostliny zvané Somaltha, nápoje Bohů, který nám dává věčnost, a Theeram znamená pobřeží v jazyce Malayalam. A tak jsme skončili u jména Somatheeram, které znamená místo (nebo pobřeží) kde získáte dlouhý život.

 

SOMATHEERAM SE STAL SYNONYMEM PRO AJURVÉDSKOU TURISTIKU VE SVĚTĚ, ALE JEŠTĚ PŘED NÍM TO BYL KOVALAM, KDE TATO TURISTIKA V KERALE ZAČALA...

Ano, v té době byl Kovalam synonymem cestovního ruchu v Kerale. Takže jsme začali hledat místo v Kovalamu, kde bychom mohli otevřít ajurvédský resort, ale cena pozemků v této oblasti byla velmi vysoká. Jednoho dne jsem si najal rybářskou loď a když jsme míjeli pláž Chowara, uviděl jsem z moře místo, kde se nachází současný resort-svěže zelený útes, téměř 100 m nad úrovní moře. Okamžitě přitáhl moji pozornost, ale nebylo lehké ten pozemek koupit. Původně totiž patřil více než 200 lidem různého náboženství a společenských kast. Naštěstí jsem navštívil místní kostel, kde mi kněz našel člověka, který mi v této oblasti mohl pomoci.

Ajurvéda byla součástí našeho rodinného dědictví. Můj pradědeček i dědeček byli ajurvédští praktikové. Ale můj bratr a já jsme zpočátku začali podnikat v jiných oborech, což se setkalo jen s omezeným úspěchem. Byl to pravděpodobně Boží záměr ukázat nám jinou životní cestu.
-
BABY MATHEW

KERALE SE ŘÍKÁ ZEMĚ BOHŮ. JE I RÁJEM K PODNIKÁNÍ V OBLASTI AYURVÉDY ?

Budu-li upřímný, Kerala je pravděpodobně jedním z mála míst na světě, kde máme rozmanitou geografii; pláže, backwaters (stojaté vody), pláně a hory, to vše blízko sebe, v rozmezí poloměru 100 kilometrů. Díky naší historii máme bohatou kulturu a dobře vzdělané obyvatele, Přesto je Kerala stále ještě obtížným místem pro podnikání.

Když jsme otevřeli Somatheeram, infrastruktura byla velmi chudá, neměli jsme pořádné cesty ani elektřinu. Neexistoval vůbec žádný systém jak získávat vládní povolení. Také proces získávání povolení k provozování ajurvédského resortu od některých institucí byl složitý a těžkopádný. Před pár lety Ministerství cestovního ruchu Keraly vypracovalo ajurvédský certifikační systém, ale v té době nic takového neexistovalo.

Kromě toho, každý obor podnikání, ajurvéda obzvláště, musí přinášet určitý prospěch společnosti. Sociální struktura v Kerale je velmi složitá, proto jedním z mých prvních úkolů bylo vybudovat podnik, který dá práci místním obyvatelům a vytvoří velmi úzké vztahy s místní komunitou.

PŘIJALA MÍSTNÍ KOMUNITA TURISTICKÝ KONCEPT AYURVÉDY?

Zpočátku turistický koncept ayurvédy nebyl příliš přijímán místními lidmi. Nemysleli si totiž, že luxusní prostředí je nutné pro ayurvédskou nemocnici.

Okolnosti se však změnily, když přijeli první zahraniční turisté (raději je nazýváme pacienty) a Somatheeram získal pozornost místních i zahraničních médií. Byl to oboustranný proces - můj bratr a já jsme cestovali do zahraničí propagovat koncept ayurvédy a zahraniční média přijížděla získávat informace o ayurvédě do Keraly.

Můj bratr Dr. Pauly Mathew byl hlavním hnacím motorem těchto projektů. Byl svými kolegy z ayurvédské komunity nazýván otcem ayurvédské turistiky. Zemřel v roce 2015.  

JAKÉ JSOU PŘÍŠTÍ PLÁNY PRO AYURVÉDU V SOMATHEERAM ?

Na konci tohoto roku dokončíme stavbu nové ajurvédské kliniky, která se staví přímo pod útesem, kde se nachází resort Somatheeram. Ta bude nabízet nadstandardní služby. Všechny pokoje mají výhled na moře, jsou větší a některé z nich mají také privátní terapeutické místnosti a soukromé bazény. Vany jsou vyrobené z oceli - to je důležité pro některé typy bylinných koupelí. Jak můžete vidět, brali jsme při plánování do úvahy spoustu detailů.

Výhledově si však přeji založit Vysokou školu ajurvédské medicíny, resort zaměřený na jógu a Centrum přírodní medicíny.

POZNÁMKA: Některé informace byly přejaty z rozhovoru Bejoy George s Baby Mathew pro Europe Vartha - The Man Behind Somatheeram Ayurveda Group; The First & Finest Ayurveda Tourism Resorts. 

VÍCE INSPIRACE >>

CESTUJTE S NÁMI

VÍCE INSPIRACE


BABY MATHEW
ZAKLADATEL SOMA GROUP

BABY MATHEW

V roce 1985 založil první ajurvédský turistický resort a začal tak šířit poselství ajurvédy ve světě. Somatheeram se stal synonymem pro ajurvédskou turistiku ve světě.

ZUZANA ZWIEBEL
AUTOR

ZUZANA ZWIEBEL

Zuzana nespojuje pouze zajímavá místa na mapě, ale i osudy, lidi se kterými se setkala na svých cestách. Své zážitky přeměňuje do různých tras, jejichž podstatu tvoří tři slová: Spirit, Story, Style.

+

ayurveda trails pvt | © 2018