NAMASTE!

RADA ANEB JMÉNO KNIHY ŽIJ TEĎ! CESTA ZA AJURVÉDOU

Pro mě rada a pro Karla název knihy! A jak to celé vlastně bylo?

S Kájou a Vládou sedíme v Kerale a já jim vyprávím příběh o setkání se starým indickým mudrcem ve Varanasi. Bylo to před pěti lety. Vystrojen za svatého muže mě zastavil při Dashashwamedh Ghatech a chtěl mi předpovídat budoucnost. Měl takový ty jiskřičky v očích, tak jsem souhlasila, že si dám věštit za 200 rupií, ale on mi dovolí si ho vyfotit v chrámě Boha Shivu. Dohodli jsme se! On mi zaníceně predikoval mou: "Lucky girl, very happy future!" a já jsem fotila. Když skončil, zeptala sem se ho na datum jeho narození a udělala mu rychlou numerologii. Překvapivě měl osobní i osudové číslo devět, což je velmi spirituální osobnost a tito lidé mají nadání na věštění. Zmínila jsem ještě pár zajímavosti o jeho osobě a poradila mu pár knih, kde si může numerologii nastudovat. Zůstal v němém úžasu, souhlasil, že za věštění pro něj, dostanu slevu a zaplatila jsem mu 100 rupií. Když jsme se už jako přátelé loučili, stiskl mi ruku a vyřkl kultovou větu… ale o tom vám už poví Kája:

KAREL VOŘÍŠEK, ŽIJ TEĎ! CESTA ZA AJURVÉDOU - Úryvek z kapitoly: Za branami ráje

Jsme v džungli, vysoko v horách, jihoindického státu Kerala na cestě do naší chalupy v ajurvédské léčivé vesnici. Spřádáme plány na ranní vstávání v šest hodin. Nasloucháme hlasům džungle, usedáme na terásce a Zuzka vypráví zajímavý příběh o setkání se starým indickým mudrcem. Podivoval se evropské posedlosti po hledání nejrůznějších definic štěstí, návodů na spokojený život, zaručených receptů na dlouhověkost. Na všechny podobné z jeho pohledu nesmyslné otázky odpovídal jediným, co hledáte, jaké rady a doporučení, proč místo pachtění za pomíjivou rádoby životní moudrostí raději opravdu nežijete. Tady a teď. Nechápal, ale zželelo se mu nebohých evropských dítek, jak matce od Karla Jaromíra Erbena v jeho Kytici, a předal Zuzaně poselství.

Je ze života, příliš slušných slov v něm nenajdete, ale kdo by to od života očekával. Zuzka muže popisuje jako téměř stoletého, vyschlého indického starce, tmavou pletí, ošlehanou osudem, s dlouhými bílými vlasy, na vrcholu hlavy spletenými do typického drdůlku, sedícího na překřížených nohou, v typickém indickém sárí, omotaném pruhu pestrobarevné látky, která může mít až pět metrů délky. Jeho bystré, černé, uhrančivé oči promluvily přes skoro bezzubé dásně. Slov bylo pár, ale jejich síla nás dostala do kolen, i když jsme seděli na houpacích křeslech. 

Past is bulshit, future is mother fucker, live now
Minulost jsou kecy, budoucnost kurva, žij teď!

Jadrná čeština zní indickou tmou. Ind má pravdu. Podepisuju. Patláme se v tom, co bylo a co už stejně nezměníme, protože se to stalo. Bojíme se toho, co bude, máme strach ze snu, na kterém maká náš mozek rozvíjející černé myšlenky a který se možná, většinou určitě nikdy nestane. Zajatci minulosti se strachem z budoucnosti zapomínající žít. 

Smějeme se. Našli jsme lék na nespavost. Žádný rozpustný melatonin. Ukecejme mozek, ať se před spaním nehrabe v tom, co bylo a nehrne se do toho, co bude. Ať žije přítomností. Spí a na nic nemyslí. Máme hodinu po večerce, loučíme se, Zuzka má chatu blízko nás, spínáme ruce těsně před tělem, lehce se s úsměvem předkláníme a vyměňujeme si krásný indický pozdrav. „Namaste „spojme naši mysl“, Zuzka mizí v noci a češtinář Vláďa začíná dumat, jestli by tam nepatřilo množné číslo, „spojme naše mysle“, ale „mysle“ nám přijde divné, nečeské a mírně namyšlené. „Mysli“ zase moc cereální až snídaňové. Debatu přerušuje výkřik ze tmy. Zuzina rada letí nocí. „Pranam je lepší, znamená něco jako pojďme se spojit s Vesmírem“.


„Pranam, páni a dobrou noc. Pojďme objevovat vesmírní energií s ajurvédským guru Krishna Kumárem -
 04: DAIVA VYAPASHRAYA S KUMAREM I. >>

03: Žij teď!
KAREL VOŘÍŠEK
ŽIJ TEĎ! CESTA ZA AJURVÉDOU

Žij teď. Dvě slova s velkou silou. Patláme se v tom, co bylo, bojíme se, co přijde, a zapomínáme žít. Existuje recept na život? Karel Voříšek vyrazil na jih Indie za ajurvédou, vědou o životě. Při svém putování odkrývá její tajemství. Od výborného jídla, přes tajemné léčení až po zklidňující meditace. S nadhledem popisuje svoji občas nesnadnou cestu poznávání sebe sama. Co nám brání ve štěstí, proč si necháme kecat do života a jak trénovat kouzlo přítomného okamžiku? To je jen pár otázek, na které hledá odpověď. Život je tak jednoduchý, komplikujeme si ho jen my sami. Co s tím? Nechte se inspirovat knihou, kterou držíte v ruce.

Knihu zakoupíte na stránkách vydavatelství Albatros >>

VÍCE INSPIRACE >>

CESTUJTE S NÁMI

VÍCE INSPIRACE


KAREL VOŘÍŠEK
MODERÁTOR, LEKTOR A AUTOR

KAREL VOŘÍŠEK

Štěstí se dá naučit a k tomu ještě zhubnout! S humorem a nadhledem tvrdí oblíbený český moderátor a autor knih, v kterých popisuje s velkou dávkou upřímnosti svůj život „bez strachů a bez rohlíků“!

VLADIMÍR ŘEPKA
AUTOR A VIDEO EDITOR

VLADIMÍR ŘEPKA

Možná ho znáte jako rozhlasového moderátora a herce, ale je především serióznim tiskový mluvčím Ministerva spravedlnosti ČR. Spolu s Karlem Voříškem objevuje cestu za ajurvédou.

ZUZANA ZWIEBEL
AJURVÉDSKÉ CESTY

ZUZANA ZWIEBEL

Zuzana nespojuje pouze zajímavá místa na mapě, ale i osudy, lidi se kterými se setkala na svých cestách. Své zážitky přeměňuje do různých tras, jejichž podstatu tvoří tři slová: Spirit, Story, Style.

+

ayurveda trails pvt | © 2018