NAMASTE!
Ajurvéda   |   ESENCE AJURVÉDY

21: Vaše kuchyň je vaše lékárna II.

DR.GEORGE EASSEY

KDYŽ JSEM BYL MALÝ, NECHODILI JSME K LÉKAŘI. LÉKAŘEM V KAŽDÉM STAVENÍ BYLA BABIČKA NEBO MATKA, LÉKY ROSTLY NA ZAHRADĚ OKOLO DOMU A NEJBLIŽŠÍ LÉKÁRNOU BYLA KUCHYŇ.

JAK SI POMOCI OD NESPAVOSTI

Nespavost je známkou zvýšené Váty. Provází zvýšený stress a situaci, na něž se nám nedaří nalézt řešení. Společnými projevy jsou přílišná mentální aktivita, roztěkanost, neschopnost soustředění, neklid, nervozita a obavy.

Ájurvéda doporučuje na noc vypít sklenku mírně oslazeného teplého mléka se šafránem, na noc si namasírovat plosky nohou, popřípadě celé nohy teplým sezamovým olejem, nebo ještě lépe olejem Brahmi. Na měkké místo fontanely si můžete vmasírovat tři až pět kapek Kšírabaly. Kšírabala je speciální nervové tonikum na bázi ghí. V průběhu dne se řídit pokyny ke snížení Váty a ráno si provést auto-masáž celého těla teplým sezamovým olejem.

PLYNATOST, ZÁCPA A VYSUŠENÁ KŮŽE

Patří také ke známkám zvýšené Váty a trápí nejvíce v podzimních a zimních měsících. Tento stav vyžaduje tukovou “impregnaci” zevnitř i zevně. Obava z nadměrného užívání tuků zde není na místě. Hojné používání ghí zde má velmi důležitou úlohu. Narušenému trávení je třeba ulevit pravidelnou teplou stravou se zvýšeným příjmem těžších, tučnějších potravin a vlákniny. Syrová strava a makrobiotika jsou ze zcela nevhodné. Nutné je použití koření podporujícího trávení. Po jídle je vhodné pít čaj z indického kmínu popřípadě ze směsi indického kmínu a fenyklu. Rozžvýkání několika semínek fenyklu po jídle také napomáhá lepšímu zažití.

STUDENÉ RUCE A NOHY

Mnoho lidí má i v teplých měsících studené ruce a nohy. Je to známka nedostatečného oběhu. Přirozeným a jemným způsobem povzbuzení oběhu je pravidelné pití skořicového čaje. Dva centimetry dlouhý kousek skořicové kúry svaříme dvě až tři minuty ve vodě a pijeme teplé kdykoli přes den.

JAK ZASTAVIT DÉLE TRVAJÍCÍ PRŮJEM

Krátkodobý průjem stejně jako zvracení je přirozeným očistným mechanismem těla, jímž se zbavuje nahromaděných toxinů. Obojí je známkou zvýšené Pitty. Dlouhotrvající průjem zastaví rozemletý prášek z vnitřní bílé části sušené pecky manga. Ještě účinnější je směs tohoto prášku s bylinou Guduchi. Pomáhá také čaj z římského kmínu připravený svařením asi půl lžičky kmínu po dobu dvě až tři minuty.

KOŽNÍ PROBLÉMY

Kožní alergické reakce a ekzémy ukazují na zvýšenou dóšu Váta a Pitta. Proto je potřeba v tomto ohledu regulovat stravu. Kyselé ovoce, banány rombusta, které se zde na trhu prodávají, rajčata, jogurty a většina sýrů mají v tomto případě nepříznivý vliv. Naopak je žádoucí jíst pravidelně tmavé hroznové víno, granátová jablíčka a pít tmavou hroznovou šťávu. Jednou až dvakrát denně pijte koriandrový čaj z indického (nikoli afrického) koriandru. Koriandrové kuličky před povařením mírně podrťte, pak dvě až tři minuty svařte. K vnějšímu použití na kůži se hodí olej Eládi.

KLÍČ K NENÁSILNÉMU A TRVALÉMU SNÍŽENÍ VÁHY

Inteligence vašeho těla považuje většinu diet na zhubnutí za ohrožení strádáním, a proto na ně reaguje právě opačně, než čekáte. Nadváha je projevem zvýšené dóši Kapha ve fyzické i mentální oblasti. Uspořádejte si jídelníček tak, aby každé jídlo obsahovalo všech šest chutí. Uspokojení organismu z takovéhoto jídla povede po určité době k automatickému odbourání zvyku ujídat během dne. Tělo se přestane bát, že mu chcete odpírat to, na co má chuť, a přestane ukládat do zásoby. Naučte se pravidelně a hojně používat koření napomáhající trávení jako je pepř, kurkuma, kmín, kari, hřebíček, skořice, horčičné semínko i čili. Přes den upíjejte po tročkách teplou vodu. Dvakrát denně si dejte sklenici vody s citrónem a lžíci dobrého medu. Nejezte po západu slunce. Dopřejte si pravidelně suchou masáž celého těla. Nutností je dostatek pohybu a odbourání strachu.

JAK POVZBUDIT CHUŤ K JÍDLU A TRÁVENÍ

Nechutenství a líné trávení jsou projevem stagnace a snížené aktivity trávicích enzyme (agni). Je možno ho povzbudit tak, že si tenký (asi čtvrtcentimetrový) plátek čerstvého zázvoru pokapete přírodním octem, posolíte a rozžvýkáte ho před každým větším jídlem.

ČAJ PROTI CHŘIPCE

Doslova platí, že chřipka začíná v žaludku. Při oslabení trávicího ohně dojde k oslabení imunity a tělo snadno podlehne nákaze. Klíčem k prevenci je tedy udržovat si trávicí oheň na optimální úrovni. Je to důležité zejména v chladných měsících. Když už se projeví první náznaky nastupující virózy, udělejte si tento čaj:1 strouček česneku, 3-5 kuliček pepře, 2-3 kousky hřebíčku, kus celé skořice, malý kousek nebo cca 1/5 čaj. lžičky mletého sušeného zázvoru, svařte zhruba tři až čtyři minuty ve čtvrt litru vody, sceďte a pijte horké dva až třikrát denně na lačno.

JAK SE ZBAVIT CHUDOKREVNOSTI

Nejpřirozenějším a velmi účinným posílením krve docílíte pravidelným pojídáním cibule šalotky. Šalotku se doporučuje používat pravidelně při vaření místo cibule, dělat s ní polévky a nebo ji prostě povařit a denně sníst 3-4 kusy. Šalotka je také účinnou prevencí rakoviny prostaty.

21: Vaše kuchyň je vaše lékárna II.

DR.GEORGE EASSEY: ESENCE ÁJURVÉDY

George Eassey (1955-2013) získal mezinárodní uznání jako “průkopnický velvyslanec ajurvédy”. Pochádzí z Keraly v jižní Indii z rodiny s bohatou lékařskou tradici. V sedmnácti letech sa stal žákem Gurua Nityia. Pozdejí pobýval v USA, kde dokončil studia pod přímým vedením Dr. Vasanta Lady, nejuznávanějšího učitele ajurvédy na Západě. V roce 1985 mu byla nabídnuta příležitost pracovat se světoznámým lékařem a publicistou Dr. Deepakem Choprou. Místo toho se rozhodl pokračovat ve studiu čínske mediciny v Novém Mexiku a v neformálním studiu tradiční ajurvédy v jižní Indii. Od roku 1997 žil v Praze, kde založil první ajurvédskou kliniku. 

Knihu zakoupíte na stránkách vydavetelství Fontana >>

VÍCE INSPIRACE >>

CESTUJTE S NÁMI

VÍCE INSPIRACE


DR.GEORGE EASSEY
AJURVÉDSKY LÉKAŘ A AUTOR

DR.GEORGE EASSEY

Označován jako "průkopnický velvyslanec ajurvédy", patří k první generaci lékařů a učitelů, kteří představili moderní ajurvédu západu. Od roku 1997 žil v Praze, kde založil první ajurvédskou kliniku.

SEA EYMERE
FOTOGRAF

SEA EYMERE

Narodila se a vyrůstala v Paříži, no její pohled pořád směroval za obzor. Město, které ji vychovalo bylo její trampolína do velkého světa, kterým proléta s francouzským šarmem. Je inspiratívní sledovat jí.

+

ayurveda trails pvt | © 2018